هر رایانه اطلاعات حساس و مهمی را ذخیره می کند و یا دسترسی به این اطلاعات مهم را فراهم می آورد. حفاظت از این داده ها و تمام حساب های کاربری اولویت اصلی هر کاربر می باشد.

یک نکته امنیتی که پیوسته به همگی کاربران رایانه گوشزد می شود این است که به صورت مرتب و دوره ای گذرواژه های خود را تغییر دهند. امروزه مراکز علمی پژوهشی و سازمان های زیادی از دانشجویان و پرسنل خود می خواهند تا هر ۱۲۰ روز یکبار رمز عبور خود را تغییر دهند. اما دلیل این خواسته چیست؟ چرا مدام توصیه می شود که رمز عبورهایتان را به صورت دوره ای تغییر دهید؟ شاید شما هم دلیل این توصیه را ندانید، به منظور درک بهتر از دلیل این کار در ادامه این مقاله با ما همراه باشید:
بر اساس تحقیقات به عمل آمده؛ بیش از ۸۰ درصد از حملات سایبری بر اثر رمزعبور ضعیف و یا سرقت آن رخ داده است. تغییر رمز عبور به صورت دوره ای ریسک ناشی از سرقت اطلاعات را کاهش می دهد و برخی از خطرات و تهدیدهای موجود را از بین می برد.
برخی از مزایای تغییر رمز عبور به صورت منظم عبارت است از:

۱- ایجاد محدودیت در دسترسی به چندین حساب کاربری
اکثر کاربران به منظور راحتی بیشتر از یک رمزعبور برای چندین حساب کاربری خود، از جمله حساب های کاربری رایانه ای و حساب های کاربری آنلاین استفاده می کنند. این افراد اعتقاد دارند که به خاطر آوردن یک رمز عبور برای تمامی حساب های کاربری بسیار راحت تر از به یاد آوردن رمزعبورهای متعدد برای حساب های کاربری متفاوت می باشد. با این حال، انجام این کار بدین معناست که اگر فردی به رمزعبور شما دسترسی پیدا کند قادر خواهد بود تا به اطلاعات کلیه حساب های کاربری شما دسترسی پیدا کند. تعیین رمزعبور متفاوت و منحصر به فرد برای هر حساب کاربری موجب می شود اگر شخصی یکی از رمزعبورها را حدس بزند و یا از طریق سرقت اطلاعاتی به آن دست یابد، اطلاعات سایر حساب های کاربری شما محفوظ بماند.

۲- جلوگیری از دسترسی دائمی
این طور نیست که همه هکرها پس از یک مرتبه استفاده از اطلاعات حساب های کاربری دیگر به اکانت مربوطه وارد نشوند. هکرها گاهی اوقات ممکن است با دارا بودن اطلاعات حساب کاربری، ورود به آن را ادامه دهند و یا در طول زمان زنجیره ای از اطلاعات را به سرقت ببرند. در موارد زیادی آگاهی از این مسئله که آیا فردی به حساب های کاربری شما دسترسی دارد یا خیر کار دشواری می باشد، بنابراین با تغییر گذرواژه های خود به صورت مداوم، احتمال دسترسی افراد به حساب های کاربری تان را کاهش دهید. تغییر رمز عبور هر چندماه یکبار باعث می شود که حساب های کاربری شما همیشه امن باقی بمانند.

۳- محدودکردن احتمال حدس و گمان
اگر از یک رمز عبور برای طولانی مدت استفاده می کنید، این احتمال را تشدید می کنید که فردی رمز عبور شما را حدس بزند. به عنوان مثال امکان دارد بارها و بارها فردی شما را به هنگام وارد کردن رمزعبور زیرنظر گرفته باشد. اجازه ندهید که به هنگام وارد کردن رمزعبور، افراد شما را زیرنظر بگیرند، همچنین برای رمزعبورهایتان از کلمات کوتاه و عبارات مشخص و قابل حدس استفاده نکنید.

۴- پیشگیری از سو استفاده از رمزعبور ذخیره شده
اکر تا به حال رایانه خود را با دیگران عوض کرده اید و یا رایانه های قدیمی را بدون پاک کردن هارد دیسک، رها کرده اید، امکان دارد تا رمزعبورهای قدیمی شما بر روی آن ذخیره شده باشند و شخص بعدی که از آن استفاده می کند به این اطلاعات دسترسی بیابد. دادن رایانه شخصی خود با رمزعبورهای ذخیره شده به دیگران، دقیقا معادل دادنِ امکان دسترسی آن ها به حساب های کاربری تان می باشد. تغییر مداوم کلمات رمز عبور باعث می شود اگر رمزعبور حساب های کاربری بر روی کامپیوتر دیگری ذخیره شده باشد غیرقابل بازیابی و استفاده باشد.

۵- انتخاب یک رمزعبور مناسب
هنگامی که رمزعبور جدیدی را ایجاد می کنید، دقت کنید تا قابل حدس و گمان نباشد. ممکن است با خود فکر کنید که انتخاب یک رمزعبور طولانی گزینه مناسبی است، اما به این نکته توجه داشته باشید که کیفیت رمز عبور بسیار مهم تر از طول آن می باشد. برنامه های هک قابلیت حدس زدن رمزعبور با ترکیب کلمات و عبارات تصادفی و نیز هرگونه اطلاعات شخصی مربوط به شما را دارا می باشند. به منظور مقابله با این مسئله، در انتخاب رمزعبورهایتان از استفاده هرگونه اطلاعات شخصی همچون تاریخ، آدرس، نام کاربری و غیره اجتناب کنید. حتی اگر بر استفاده از این اطلاعات شخصی در رمزعبورهایتان اصرار دارید بهتر است آن ها به صورت صحیح نگارشی ننویسید؛ طوری که قابل حدس نباشند. از ترکیبات تصادفی اعداد، حروف و نمادها استفاده کنید. به عنوان مثال برای یک رمزعبور امن می توانید از کلماتی همچون “p4$$w0Rd” استفاده کنید. این گونه کلمات با وجود کوتاه بودن، به دلیل دشواری بالا، توسط افراد و یا برنامه های هکینگ قابل حدس نمی باشد.

به عنوان نکته پایانی همیشه توجه داشته باشید که تغییر دوره ای رمزعبور تنها در صورتی ضامن امنیت حساب های کاربری شما می باشد که همه نکات امنیتی را رعایت کنید، همچنین دقت داشته باشید تا به منظور یادآوری سریع تر رمز عبور، از نوشتن آن ها بر روی کاغذ پرهیز کنید.
منبع: smallbusiness